close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 12 stycznia 2017

  3 grudnia mija 160 lat od urodzin Józefa Konrada Korzeniowskiego, znanego pod pseudonimem Joseph Conrad - pisarz, który „prowadził” wiele pokoleń młodych czytelników poprzez „siedem mórz”, opowiadając im swoje niezwykłe przygody.

  Okazją do rozpowszechniania wiedzy o tym pisarzu i publicyście jest fakt, że Sejm zadeklarował rok  2017 jako rok Korzeniowskiego.


  Józef Konrad miał duże doświadczenie jako marynarz, ponieważ należał do Francuskiej, a później Brytyjskiej Marynarki Handlowej. W wielkich swoich dziełach, takich jak Lord Jim, Jądra Ciemności i Tajny Sojusznik, opisał historie którymi dzielili się żeglarze, ale wzbogacał je też swoją niezwykłą wyobraźnią, z czego powstawały opisy wspaniałych przygód, które fascynują zarówno młodzież jak  i dorosłych od czasu jego pierwszej publikacji w 1895 roku.


  Urodził się w rodzinie szlacheckiej, rodzice Apollo i Ewelina byli wielkimi patriotami, którzy potajemnie spiskowali przeciw rosyjskiej opresji. Konsekwencją tego było ich aresztowanie i przekazanie do Wołogdy, Rosja, kiedy to mały Józef miał zaledwie cztery lata. Rodzice tam zginęli, a Józef został wysłany pod opiekę wuja.


  Mieszkał w Krakowie do 16 roku życia, później wyjechał do Marsylii i dzięki kontaktom wuja, zaciągnął się do Francuskiej Marynarki Handlowej. Odwiedził Karaiby i Amerykę Południową. Podczas tej podroży popadł w kolizję z prawem, co zmusiło go do przeniesienia się do Brytyjskiej Marynarki Handlowej i dalej podróżował. Poznał Indie, Singapur, Australię i Afrykę; ostatecznie osiadł w Anglii i uzyskał obywatelstwo angielskie. Poznał tu Jessie Emelina George, córkę księgarza (przyjaciela wielu wybitnych pisarzy, jak: John Galsworthy, Ford Madox Ford i H. G. Wells), którą poślubił i już na stale osiadł w Anglii. Wówczas rozpoczęła się jego kariera jako pisarza, bardzo płodnego, opisującego barwnym językiem swoje życie, które samo w sobie było jedną wielką, niezwykłą przygodą, oraz opisując przygody z tych wszystkich egzotycznych miejsc które poznał, w których przedstawiał dramatyczne konflikty międzyludzkie, uprzedzenia rasowe, ludzkie charaktery, ich ciemne i złe strony i ich walkę z siłami natury.

   

  Pisał do końca życia, aż do roku 1924, kiedy to zmarł z powodu niewydolności serca. Jego wpływ jest niezwykły nie tylko na literaturę, także w kinie - jedno z największych dzieł tej sztuki, to „Czas Apokalipsy” reż. Francis Ford Coppola, film który jest adaptacją  powieści pt. Jadro ciemności, ale przeniesioną w realia wojny w Wietnamie.

   

  Aby zapoznać się z oficjalnym dokumentem Senatu, w którym rok 2017 został zatwierdzony jako rok Józefa Konrada Korzeniowskiego: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/biuletyn.xsp?documentId=E7DDBF745B2CA18AC1257FB500460766~~HEAD=dobj

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: